Wierzba wypuści nawet z patyczka pędu.

Wierzba wypuści nawet spośród patyka odrośli.

Korzystając z to, możemy spośród niej zmajstrować niebezprecedensowe modele żywopłotu. Dzięki temu nasz płot nabędzie niespotykany charakter i będzie się promować spośród żywopłotów w otoczeniu.

Wzrastające na działkach oraz mokrych łąkach wierzby dawno temu zagościły w naszych parkach. Doceniliśmy je poprzez naturę i charakterystyczne kociaki. Nie są problematyczne, chcą tylko dużo nawodnienia oraz nieco światła. Dogodzą się bez mała dowolną rolą.


Malutko drzew zdoła też identycznie błyskawicznie regenerować utracone odrosty i gałęzie. Wierzby ogromnie łatwo odbudowują również własny system korzeni. Wystarczy, że skrócony względnie nawet uszkodzony pęd w mokrej glebie po niedługim czasie ukorzeni się oraz ofiaruje początek nowemu krzewowi. Wybitna osoba wpadła na idea, aby spośród wierzb produkować splecione przęsła w płocie czy też parkany pokryte liśćmi. Prawdopodobnie powinno się posiadać tak oryginalne płot. Najprzyzwoiciej do stworzenia takiego parkanu zastosować poniższe typy wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), oznaczana konopianką, i jej mnogie mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba karmazynowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te rodzaje wierzby na ogrodzenia mają nieco jednakich własności:

rodzą proste, długie oraz wybitnie elastyczne pędy – dzięki temu można swobodnie formować kształt ogrodzenia;
migiem odrastają po ścięciu- w skrótowym terminie zdołamy wypleść całe przęsło na ogrodzenie;
niezmiernie bez trudu się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej mądrości do montażu takiego ogrodzenia z wierzby.

Jak posiadamy już myśl na formę płotu, musimy postarać się o akuratne wierzbowe gałęzie na ogrodzenie. Niestety, zoczenie ich w wymogach rzeczywistych jest uciążliwe, ponieważ dziko wzrastające krzaki rzadko emitują ogromnie długie oraz prostolinijne pędy. Najlepiej jest przewidzieć własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na rezultat będzie trzeba poczekać kilka lat.

W celu domniemania plantacji wierzby na płot przebierzmy wpierw pozycję w skwerze, malutko przez nas odwiedzane i w żadnym razie .Wiosną, w marcu bądź w kwietniu, posadźmy tam rozsadzie, spośród których wybiegną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze flancy zastosujmy zdrewniałe wierzbowe roczne pędy długości 25-30 cm, które możemy zdobyć spośród dziko narastających roślin. Nim zasadzimy wypada je namoczyć na 24 godziny w wodzie, żeby się dobrze napiły, po czym wkopać w ziemię, tak tak aby górował tylko ostatni pąk. Musimy pamiętać, że rośliny ekspresowo się gęstnieją, dlatego powinny stawać się w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok względnie dwa upoważniamy roślinom swobodnie stawać się, po czym ścinamy je| na stopień ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą mocne, proste pędy, których wiosenką następnego roku zdołamy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne pędy nieczęsto przewyższają 2m, tym samym na dłuższe musimy poczekać choć jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny pozyskamy od kilku do kilkunastu pędów, jakie wolno wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s